29.09.2015 – František Hrubín, Kuřátko a obilí

PROJEKT „POHÁDKA NA KAŽDÝ MĚSÍC“

Abychom děti seznámily s knihami a pohádkami, rozhodli jsme se s paní knihovnicí Zdenou Ivanovou zahájit projekt „Pohádka na každý měsíc.“ První seznámení s pohádkou se uskutečnil 29.9.2015. Po svačince se děti posadily do kroužku a paní učitelka Jaruška děti seznámila s obrázky, které měla připravené k veršované pohádce. A jaká pohádka to byla? „Kuřátko a obilí“ od Františka Hrubína. Postupně děti seznámila s hlavními hrdiny, a charakteristickými znaky ročního období. Mezi tím přišla na návštěvu paní knihovnice, kterou děti pěkně přivítaly písní „Sluníčko, sluníčko“ a předaly připravené dárečky. Pak se zeptala na veršovanou pohádku, kterou děti po paní Ivanovové opakovaly, a Ilonka Janků ukazovala na obrázcích všechny, kdo v ní vystupovaly. Také si povídaly o klasech, že je nejprve zrno, zrníčko, které se zaseje, potom vyroste a až dozraje, tak zežloutne. Že se pěstuje na poli, a pak se zrno, zrníčko čistí a mele ve mlýně na mouku. Paní ředitelka ji přinesla dětem ukázat a ty se rozpovídaly, co vše se z ní vyrábí. Potom si povídaly o podzimu, létu, jaru i zimě. Které z dětí má rád jaké období a proč? Vítězila zima a stavění sněhuláků, sáňkování, lyžování i bruslení. Závěrem si děti zazpívaly písně o kuřátku – „Slepičí rodinka“, o koníčkovi – „Když se zamiluje kůň“ a o kočičce – „Kočka leze dírou“, a v  refrénu děti vytleskávaly. A další úkol? Vykreslit omalovánku s kuřátkem a dokreslit dle vlastní fantazie, co děti v pohádce nejvíce zaujalo pastelkami. Oranžová sluníčka – starší oddělení dokreslovala zvířátka, zelená sluníčka – mladší děti dokreslovala klasy obilí. Všechny děti se moc snažily, byly moc šikovné, a práce a spolupráce je moc bavila. Už teď se těší na další pohádku a setkání s paní Ivanovou, které tímto moc děkujeme za spolupráci.

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce školičky, Projekt „Pohádka na každý měsíc“. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.