11.11.2016 – Svatý Martin, lidová tradice

Tato tradice vychází na 11. listopadu. Od rána se děti těšily, že bude chumelit, neboť tradice praví, že Martin přijede na bílém koni. Bohužel, tento rok nepřijel. Po svačince si děti sedly do kroužku, a paní učitelka Jaruška je seznámila s tradicí. Děti se dozvěděly, že Martin byl velmi věřící a že měl dobré srdce. Nedělal rozdíly mezi chudými a bohatými. Martinovi rodiče z něj chtěli mít vojáka, a tak musel na vojnu. Jednou, když se vracel do vojenského tábora, tak u brány potkal žebráka. Jelikož Martin nic u sebe neměl, přesekl svůj plášť a půl mu věnoval, aby nezmrzl. O pár dní později se zjevil u Martinova lože Ježíš – žebrák. A ten pověděl andělům, co pro něj tento muž udělal, proto se stal „svatým“. Později Martin vystoupil z armády a stal se biskupem. Staral se o chudé lidi. K této tradici patří také „Svatomartinská husa“, kterou měly děti k obědu. Dospělí lidé mohou ochutnat Svatomartinské víno a sladkou tečkou bývají i Svatomartinské koláče. Děti si příběh o Martinovi zahrály a moc se při tom bavily, pěkně se vžily do role. Také si vykreslily omalovánku a popřály panu účetnímu Martinovi k narozeninám a k svátku. Ten je obdaroval Martinskou buchtou.

[Best_Wordpress_Gallery id=“104″ gal_title=“11.11.2016 – Svatý Martin, lidová tradice“]