Archiv rubriky: Projekt „Pohádka na každý měsíc“

27.03.2017 – Ferda mravenec

Projekt „Pohádka na každý měsíc“

Už se nám posunul čas, ráno je tma a večer bývá déle světlo. Přichází Jaro. Probouzí se příroda, ptáčci se nám rozezpívali a určitě se probouzejí i jiná zvířátka. Kdopak asi? No přeci i mravenečci. A nejznámější z nich je od Ondřeje Sekory – Ferda mravenec. S tímto mravencem děti seznámila v pondělí 27. 3. paní Ivanovová. Děti se moc na návštěvu těšily a také na to, jak se dozvědí, nové věci. Třeba, že jaru se dříve říkalo Vesna. Že Ferda byl velice šikovný a rád pomáhal. Měl hodně kamarádů a největším byl brouk Pytlík, který všechno věděl. A jak to bylo možné? Narodil se totiž v kině a tak byl moc a moc chytrý. Ale když potřeboval Ferda pomoc, musel si poradit sám. Ale jak to bývá, našli se i ti, co Ferdovi škodili. Jeho milovaná Beruška, zlý šnek a jiná zvířátka. Ale přátel je vždy více. Těch, na které se můžeme kdykoliv spolehnout. Po krásném příběhu o Ferdovi šly děti na vycházku k Šafářově skále, kde pozorovaly mraveniště, celkem pozorovaly 4. Také poslouchaly zpěv ptáků a vedly mezi sebou rozhovory nejen o mravencích, ale o všem, co je zaujalo.

Děkuji paní Ivanovové za pěkné vyprávění a spolupráci, kterou má s naší školičkou U Dvou sluníček.

Jarmila Homolková

Rubriky: Projekt „Pohádka na každý měsíc“ | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 27.03.2017 – Ferda mravenec

22.02.2017 – Neználek na Měsíci

Projekt „Pohádka na každý měsíc“

Ve školce jsem si s dětmi povídala o naší planetě, naší Zemi. Jak vypadá, jak je krásná, co na ní vše žije, roste, jak to vypadá. Děti toto téma velmi zajímalo, neboť Země je jedna z planet naší sluneční soustavy. A Slunce, které vidíme na obloze a bez kterého se život na naší planetě neobejde, je jednou z hvězd naší sluneční soustavy. Prohlížely jsme si s dětmi různé encyklopedie, četly popisky k obrázkům, zkoušely jsme poznat hvězdy a souhvězdí. Děti byly zvídavé a pozorné. K tomuto téma se mi zalíbila kniha „Neználek na Měsíci“. Paní Ivanovová přišla za námi do MŠ ve středu 22. 2. 2017. Než za námi přišla, děti nakreslily přáníčka a paní ředitelka koupila krásný petrklíč pro radost. Pak se děti posadily do kroužku a zopakovaly si pravidla slušného chování. Když paní knihovnice vstoupila do třídy, děti velmi pěkně pozdravily, paní Ivanovovou přivítaly a předaly jí dárečky. Bylo vidět, že dárečky udělaly velkou radost. Potom paní knihovnice začala vyprávět o skřítkovi Neználkovi a o jeho kamarádovi Buřtíkovi, který moc rád jedl a podle toho také vypadal. Tihle dva skřítkové se chtěli podívat na Měsíc, jakpak se tam asi dostali? Děti pohotově odpověděly, že raketou. A pak dál děti poslouchaly, co vše Neználek na Měsíci viděl a také zažil. Že žít na Měsíci není tak jednoduché, i obyvatelé jsou jiní. Ale jak víme, v pohádkách vše dobře dopadne. A je to i díky kamarádům, na které se můžeme kdykoliv spolehnout. Závěrem si děti vykreslily omalovánku s raketou a dokreslily dle vlastní fantazie i planety.

Děkujeme za krásné vyprávění a budeme se těšit na další setkání.

Jarmila Homolková

Rubriky: Projekt „Pohádka na každý měsíc“ | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 22.02.2017 – Neználek na Měsíci

24.01.2017 – Pohádka O dvanácti měsíčkách

Projekt „Pohádka na každý měsíc“

V lednu jsem si zvolila pro děti pohádku „O dvanácti měsíčkách“.  Oranžová sluníčka se s pohádkou setkala již dříve. Pohádku jsem dětem nejprve přečetla, potom jsme si ji s dětmi  vyprávěly  s využitím obrázkového materiálu,  a také jsme se seznámily s básní „Měsíce“. Paní knihovnice za dětmi do MŠ přišla v úterý 24. 1. 2017. Děti jí nakreslily přáníčka a velmi pěkně se s ní přivítaly. Potom paní Ivanovová začala děti seznamovat s pohádkou. Se zlou macechou a její dcerou Holenou a s nevlastní hodnou dcerou Maruškou, která musela plnit rozmary těch dvou, jinak by se jí zle vedlo.  Oranžová sluníčka mohla napovídat, pohádku si pamatovala. Paní knihovnice byla ráda, pohádka děti zaujala. Závěrem si děti zopakovaly názvy všech měsíců a také se s paní knihovnicí podělily o zážitky z Vánoc – Můj nejkrásnější dárek.  Když paní knihovnice odešla, děti si vykreslily a dokreslily omalovánku, kterou si paní Ivanovová pro ně nachystala. Děti si ji vykreslily dle vlastní fantazie.
Děkujeme za návštěvu a budeme se opět těšit na příští pohádku. A jaká bude? Necháme se překvapit.

Jarmila Homolková

Rubriky: Projekt „Pohádka na každý měsíc“ | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 24.01.2017 – Pohádka O dvanácti měsíčkách

16.12.2016 – Krtek a Vánoce, Krtek a sněhulák

Projekt „Pohádka na každý měsíc“

Nejznámější česká kreslená postavička byla inspirací pro náš projekt. Krtečka znají všechny děti, ve školce mají děti tuto postavičku i na stěnách ve třídě. Setkání s paní Ivanovovou bylo v pátek 16. 12. 2016. Děti se nasvačily, nakreslily přáníčka a těšily se, až paní knihovnice za nimi přijde. Také si zopakovaly pravidla slušného chování, protože opakováním si děti osvojují návyky. Když návštěva přišla, děti pěkně pozdravily a v tichosti se posadily do kroužku. Než začala paní Ivanovová děti seznamovat s pohádkou, děti ji šly pěkně přivítat, předaly přáníčka, svícínek a popřály krásné vánoční svátky. Bylo vidět, že to návštěvu velice potěšilo. A pak se povídalo o krtečkovi. Nejprve o přátelství se sněhulákem a potom o Vánocích a zlé protivné vráně, která chtěla vše pokazit, ale nepovedlo se jí to. A krteček se svými kamarády prožily moc krásné Vánoce, neboť je prožil se svými nejbližšími. A večer, když usínal, usínal s úsměvem a s pocitem, že není sám. Dětem se vyprávění velice líbilo, ještě sdělily paní Ivanovové, co by si přály od Ježíška. Pak se pěkně rozloučily a vykreslily si připravenou omalovánku.

Děkujeme za krásné chvíle strávené s paní Ivanovovou, jejím vyprávěním a krásnými knihami. Těšíme se na spolupráci v novém roce.

Jarmila Homolková

Rubriky: Projekt „Pohádka na každý měsíc“ | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 16.12.2016 – Krtek a Vánoce, Krtek a sněhulák

16.11.2016 – Pohádky z pařezové chaloupky, Jak vařili šípkový čaj

Projekt „Pohádka na každý měsíc“

Ve středu 16. 11. 2016 hned po svačince přišla za dětmi do MŠ U DVOU SLUNÍČEK na návštěvu paní knihovnice Ivanovová. Děti ji velmi pěkně přivítaly a obdarovaly přáníčky a šípkovým čajem, který si vypijí při návštěvě knihovny s paní knihovnicí. Nejprve se paní Ivanovová ptala, jestli někdo ví, kdo bydlí v pařezové chaloupce. Oranžová sluníčka hned reagovala, neboť Křemílek a Vochomůrka jsou velmi známé a oblíbené postavičky. A copak mají tihle dva skřítkové stejného? Přeci čepičky. Pak paní Ivanovová dětem pohádku přečetla a děti velmi pěkně poslouchaly a pečlivě ji vnímaly. Potom si o pohádce povídaly, kdo v ní vystupoval, co se v ní vlastně dělo, kdo jim pomohl. Knihu si děti mohly prohlédnout, byla plná obrázků. Závěrem si všichni vypili šálek šípkového čaje a vykreslili si omalovánku dle vlastní fantazie. Pohádka se moc líbila. Děti byly moc hodné. Pohádku shlédly i na PC.

Děkujeme paní knihovnici za čas strávený s námi v MŠ a těšíme se na další setkání.

Jarmila Homolková

Rubriky: Akce školičky, Projekt „Pohádka na každý měsíc“ | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 16.11.2016 – Pohádky z pařezové chaloupky, Jak vařili šípkový čaj

12.10.2016 – Červená Karkulka a O Smolíčkovi Pacholíčkovi

Projekt „Pohádka na každý měsíc“

Ve středu 12. 10. 2016 navštívila děti paní knihovnice Zdena Ivanovová se dvěma pohádkami. Obě pohádky jsou velmi známé a oblíbené. Ale nepředbíhejme. Nejprve se děti vydatně nasvačily, zopakovaly si pravidla, v tichosti se usadily a čekaly na návštěvu. Tu velmi pěkně přivítaly a těšily se, až začne vyprávět.

První pohádka  – „Červená Karkulka“. Oranžová sluníčka si nedávno tuto pohádku zdramatizovala a tak mohla paní knihovnici napovídat, jak to s tou Karkulkou vlastně bylo. Děti se daly do vyprávění. Pokud si děti na něco nevzpomněly, paní knihovnice napovídala. Potom si povídaly, zda Karkulka byla poslušná, koho cestou potkala, kdo jí pomohl, jaké barvy viděla. A hlavně, zda se poučila.

Druhou pohádkou byla pohádka „O Smolíčkovi Pacholíčkovi“: Kde vlastně žili jelen s Pacholíčkem. Co takový jelen jí. Děti odpověď znaly a opět odpovídaly. Opět se velmi pěkně do rozhovorů zapojovaly. Děti pomáhaly s vyprávěním. A když Smolíček jelena neuposlechl, hrozilo mu velké nebezpečí. Opravdu měl na mále. Ale jak to v pohádkách bývá, vše dobře dopadlo, a jelen Smolíčka od zlých jeskyněk zachránil. A Smolíček už vždy jelena poslechl.

A pohádka, kde neuměl poslechnout jelen? Ano, ta je tam také. V téhle je hrdinou Smolíček, který zachránil jelena svým ohleduplným chováním. Smolíček musel navštívit dědečka Mecháčka, který byl hodný a pomáhal všem zvířátkům a celé přírodě. Jelen totiž předčasně shodil parohy, kterými se v zimě brání před zlými vlky. Ale jednoho dne, když už sluníčko začalo svítit, bylo krásné počasí, jelen se rozhodl parohy shodit. Ale druhý den, opět nasněžilo a jelen už nemohl jít ven, neměl se jak bránit. Když to Smolíček viděl, nemohl nechat jelena se trápit a šel za dědečkem. Vše mu pověděl a požádal ho, aby jelenovi pomohl.  A dědeček měl dobré srdce a jelenovi opět parohy přičaroval. Jelenovi dědeček vynadal a ten mu slíbil, že už bude vždycky poslouchat.

Tak se děti dozvěděly více verzí, které mohou vyprávět maminkám, tatínkům, dědečkům, babičkám, sourozencům.

Děkujeme paní Ivanovové za její čas a pěkné chvíle strávené s pohádkou.

Jarmila Homolková

Rubriky: Akce školičky, Projekt „Pohádka na každý měsíc“ | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 12.10.2016 – Červená Karkulka a O Smolíčkovi Pacholíčkovi

14.09.2016 – O perníkové chaloupce

Projekt „Pohádka na každý měsíc“

Ve středu 14. 9. 2016 přišla za dětmi paní knihovnice Zdena Ivanovová s pohádkou „O perníkové chaloupce“. Před návštěvou si děti zopakovaly pravidla slušného chování a kreslily naší návštěvě přáníčka, která jí vždy udělají velikou radost. Paní učitelka Jaruška připravila na tabuli obrázky s pohádkou, aby si děti udělaly představu, jak vypadali hlavní hrdinové a kdo v pohádce bude vystupovat. Když přišla paní Ivanovová, děti už pěkně seděly na židličkách, pěkně pozdravily a paní knihovnici s úsměvem přivítaly a předaly jí přáníčka. Paní učitelka Jaruška dětem paní knihovnici představila, neboť nové děti ji viděly poprvé. Také se dozvěděly, co má vše paní knihovnice na starost, a že ji přijdou do knihovny navštívit. Po té, děti začaly poslouchat pohádku. Děti se zapojily do rozhovoru s paní knihovnicí, odpovídaly jí na otázky. Velmi pěkně poslouchaly. Také Oranžová sluníčka zarecitovala báseň Františka Hrubína „Perníková chaloupka“. Závěrem děti zatleskaly, poděkovaly a vykreslily si a dokreslily omalovánky, které dostaly. Děkujeme moc za návštěvu a budeme se těšit na brzkou shledanou.

Jarmila Homolková

Rubriky: Akce školičky, Projekt „Pohádka na každý měsíc“ | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 14.09.2016 – O perníkové chaloupce

16.06.2016 – Zvířátka a loupežníci

Projekt „Pohádka na každý měsíc“

Poslední pohádka ve školním roce 2015-2016 vyšla na 16. 6. Tentokrát byla zvolena pohádka „Zvířátka a loupežníci“. Ráno se děti seznámily s touto pohádkou z knihy: „Povídej pohádku“. Děti pozorně poslouchaly a poté pohádku rozebraly. Kdo byl hlavním hrdinou – zopakovaly si názvy zvířátek, mláďátek, zvuky. Pověděly si, kdo byl hodný, zlý. Povídaly si o přátelství. Po svačince si děti zopakovaly pravidla slušného chování a přichystaly pro paní Ivanovou přáníčka. Pak už se těšily, až paní knihovnice za nimi přijde. Děti se posadily do kroužku a zazpívaly píseň: „Sluníčko, sluníčko“. Pak předaly dárečky a paní Ivanovovou pěkně přivítaly. Paní knihovnice děti seznámila s pohádkou, ale od spisovatele Františka Hrubína. Děti opět velmi pěkně naslouchaly. Poté se jich zeptala, zda vědí, jaký je rozdíl mezi přítelem a kamarádem. Děti rozdíl zatím neznají, ale my dospělí už ano. Děti potom mluvily o svých kamarádech. Jak se jmenují a proč jsou jejich kamarádi. Toto téma je dětem velmi blízké. Některé děti už dorostly do školních lavic, a odcházejí ze školky. Děti vědí, že kamarádství a přátelství potrvá dál. A to, že budou mít nové kamarády, ale jejich srdíčko je tak velké, že si v něm najdou místo pro každého, kdo jim je nějak a něčím blízký. Nakonec děti poděkovaly a pěkně se rozloučily.

Děkuji paní Ivanovové za krásnou spolupráci a těším se na další setkání v novém školním roce.

Jarmila Homolková

Rubriky: Projekt „Pohádka na každý měsíc“ | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 16.06.2016 – Zvířátka a loupežníci

12.05.2016 – Ferda Mravenec

Projekt „Pohádka na každý měsíc“

Jelikož už je jaro a příroda se zcela celá celičká probudila, ve školce paní učitelky s dětmi začaly probírat téma „Louka plná barev“. Děti vedly mezi sebou rozhovory, jak taková louka vypadá, jaké má barvy, co vše, na ní můžeme vidět. Nejen květiny, ale i různý hmyz, mezi který patří i náš velmi známý představitel Ondřeje Sekory Ferda mravenec. Paní učitelka Jaruška pozvala do MŠ 12.5. 2016 paní knihovnici Zdenu Ivanovovou, která si pro děti připravila vyprávění o Ferdovi. Děti nachystaly přáníčka a paní knihovnici velmi pěkně přivítaly a popřály moc pěkný den. Pak se v tichosti posadily a zaposlouchaly se do vyprávění o velmi šikovném mravenci, jeho velmi chytrém kamarádovi brouku Pytlíkovi, namyšlené Berušce, která se Ferdovi moc líbila a také o zlém šnekovi, který chtěl Ferdovi uškodit. Ale Ferda byl velmi šikovný a vždy se našel někdo, kdo mu pomohl. Příběhy o Ferdovi bývají i velmi poučné. Vždy se z každého příběhu dozvíme o zlých i dobrých skutcích, které jsou velmi důležité. Pohádka se dětem velice líbila, děti velmi pěkně naslouchaly a zapojovaly se do rozhovoru. Nakonec si vykreslily připravenou omalovánku pastelkami dle vlastní fantazie. A že bylo pěkné počasí, vydaly se děti k Šafářově skále, kde pozorovaly velké mraveniště s pracovitými mravenci.

Paní Ivanovové mockrát děkuji za vstřícnost a spolupráci. Těšíme se opět na další návštěvu.

Jarmila Homolková

Rubriky: Akce školičky, Projekt „Pohádka na každý měsíc“ | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 12.05.2016 – Ferda Mravenec

20.04.2016 – Malá čarodějnice

Projekt „Pohádka na každý měsíc“

Ve středu 20. 4. 2016 navštívila děti paní knihovnice Zdena Ivanovová s pohádkou „O malé čarodejnici“. Tato pohádku byla zvolena záměrně, neboť posledního dubna se podle tradice upalovaly čarodějnice. Jakpak asi takové čarodějnice vypadaly? Jak je mohli lidé poznat? Jak uměly čarovat? Po přivítání a předání přáníček se to děti dozvěděly.

Hlavní postavou je malá čarodějnice, která bydlí v chaloupce, ani velké ani malé, tak akorát pro ni a jejího moudrého přítele havrana Abraxase. Má však jedno veliké přání: ráda by si s ostatními čarodějnicemi zatancovala na Skalnaté hoře o Filipojakubské noci. Starší družky ji nechtějí, protože je ještě malá a tak ji vyženou a navíc jí vezmou i létající koště. Když došla domů, slíbila si, že se bude učit kouzlit a za rok se opět vrátí na Skalnatou horu a dokáže, že se opravdu všemu dobře naučila a zatancuje si s ostatními čarodějnicemi. Naše čarodějnice ale byla jiná a pomáhala lidem. Měla dobré srdce.

Pohádka o čarodějnici se dětem moc líbila. Poslouchaly ji se zaujetím a po skončení dokázaly odpovídat na otázky, které jim dávala paní Ivanovová. Nakonec si ještě vykreslily a domalovaly omalovánku pastelkami dle vlastní fantazie a představivosti.

Děkuji paní Ivanovové za pěknou pohádku, čas strávený v MŠ a těším se opět na další měsíc s novou pohádkou.

Jarmila Homolková

Rubriky: Akce školičky, Projekt „Pohádka na každý měsíc“ | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 20.04.2016 – Malá čarodějnice

31.03.2016 – O Smolíčkovi

Projekt „Pohádka na každý měsíc“

Nastal opět kouzelný pohádkový čas. Tentokrát byla vybrána pohádka „O Smolíčkovi“. Paní Ivanovová navštívila děti z MŠ U Dvou sluníček poslední březnový den 31. Po svačince si děti zopakovaly pravidla slušného chování a od paní učitelky Jarušky se dozvěděly, jaká pohádka děti čeká. Děti ještě připravily přáníčka, aby mohly udělat paní knihovnici radost.

Když paní Ivanovová přišla, děti pěkně pozdravily a posadily se do sluníčka. Potom paní knihovnici pěkně přivítaly a předaly přáníčka a popřály pěkný den. Pak už paní knihovnice děti seznámila s pohádkou, nějaká byla veršovaná, jiná zase žertovná. Ta klasická měla šťastný konec a Smolíček už jelena vždycky poslechl. Také vedla s dětmi rozhovory, kde jelen se Smolíčkem bydlel, jak jelen vypadá, čím se živí, jaké byly Jezinky… Děti se velmi pěkně zapojily do rozhovoru. Nakonec dostaly ještě omalovánku, kterou si vykreslily pastelkami a dokreslily, co by na omalovánce nemělo chybět dle vlastní představivosti. Paní Ivanovová si také s dětmi povídala o tradici Velikonoc, jak je děti strávily a co se jim na nich nejvíce líbilo. Nakonec si děti mohly prohlédnout ručně malované kraslice, které všechny opravdu moc zaujaly. Děti se rozloučily potleskem a velkým poděkováním.

Tímto bych chtěla paní Ivanovové poděkovat za čas strávený s námi v MŠ.

Jarmila Homolková

Rubriky: Akce školičky, Projekt „Pohádka na každý měsíc“ | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 31.03.2016 – O Smolíčkovi

29.02.2016 – První pohádka

PROJEKT „POHÁDKA NA KAŽDÝ MĚSÍC“

Tentokrát nám pohádka vyšla na přestupný rok, to znamená, že vyšla na datum 29. února 2016. Děti od rána připravovaly přáníčka pro paní knihovnici, neboť se na ni moc těšily. Po svačince si děti zopakovaly pravidla slušného chování, na která nesmějí zapomínat, neboť je to slušné a pro život velmi důležité.

Když paní Ivanovová přišla, děti pěkně pozdravily a posadily se do kroužku. Poté předaly děti dárečky a velmi pěkně paní knihovnici přivítaly. Pak se soustředily, na co se bude paní knihovnice ptát. Nejprve děti seznámila s tím přestupným rokem, kdo se tento den narodil, že slaví narozeniny jedenkrát za 4 roky. A to už se hlásily děti, aby pověděly, kdy se narodily. Kdo nevěděl, nebyl smutný, on se své datum doučí. A pak už bylo seznámení s pohádkou. Byla to „První pohádka“ Františka Hrubína. Děti si veršovanou pohádku vyslechly, a některé děti, které ji už znaly se přidaly. Paní učitelka Jaruška prozradila, že báseň děti umějí i zazpívat. A také zazpívaly, moc hezky zazpívaly. Děti společně báseň rozebraly, aby si děti uvědomily, co slova a verše znamenají. Pak si vykreslily omalovánku pana Milana Hakla, na které byl pan král, princezna a Honza, který nikdy není hloupý, i když v pohádkách to bývá naznačeno. Ba naopak, vždy si ví rady a najde řešení. S paní Ivanovou se děti pěkně rozloučily a popřály pěkný zbytek dne.

Chtěla bych poděkovat paní Zdeničce Ivanovové za svůj volný čas, který věnuje dětem z naší MŠ U DVOU SLUNÍČEK.

Jarmila Homolková

Rubriky: Akce školičky, Projekt „Pohádka na každý měsíc“ | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 29.02.2016 – První pohádka