Zámek Doudleby

V pondělí 17.12.2018 jsme se s dětmi vydali na cestu plnou dobrodružství. Autobus nás vyzvedl po čtvrt na 9 ráno před školkou. Děti byly moc natěšené, na jízdu autobusem se moc těšily a také na výlet. A kam? No přece na zámek Doudleby, kde pro děti bylo připraveno překvapení. A jaké? Na zámku už na děti čekaly přestrojené postavy, které byly součástí prohlídky zámku. Tyto postavy na děti čekaly v jednotlivých místnostech a po odehrání své části představení, je dovedly nebo nasměrovaly do dalších místností. V první místnosti si děvčata zahrála na andílky a chlapci na čerty, seznámily se s tradicí Mikuláše a obdivovaly oživlý obraz. V další místnosti se seznámily s tradicí svaté Lucie, co noci upije. Do další místnosti je zavedl pan učitel hudby. Děti si s doprovodem kytary zazpívaly koledy a ochutnaly sladké křížaly. Další cesta vedla k vánočnímu stromečku, který děti pomohly nazdobit. U stromečku si děti za pomocí převleků zahrály na „Betlém a zrození Ježíška s příchodem Tří králů“. V předposlední místnosti se děti seznámily s prostřeným stolem na Štědrý den. Co by na něm nemělo chybět. A také si připomněly tradici Barborky, když na Štědrý den rozkvete, že bude svatba. V poslední místnosti na děti čekaly dílničky. Děti si za pomocí lepidla potřely šišku a posypaly krupicí, tak si vykouzlily šišku zasněženou. Návštěva zámku byla moc pěkná. Cestou tam i zpět děti baštily vánočku, jablíčka, rohlíky, sladkosti z domova.

Výlet se dětem opravdu moc líbil. Když jsem se na něj ptala druhý den, děti měly o čem vyprávět. Tak třeba zase příští rok.

Krásné vánoce.