01.10.2015 – Plyšáčkování pro zdraví, pokračování projektu s Nemocnicí Svitavy

Dnes čekalo na děti překvapení. Přijeli k nám totiž opět na návštěvu zdravotníci a lékaři z nemocnice ze Svitav. Připravili si pro děti velmi zajímavý program, který byl součástí projektu nazvaného „Plyšáčkování pro zdraví”. Cílem celého projektu je zmírnit strach dětí předškolního věku nejen z bílých plášťů lékařů, ale také z prostředí ordinace a nemocnice. Lékaři si s dětmi nejprve povídali o tom, kdo je to lékař, co se děje u lékaře, proč musíme někdy zůstat ležet v nemocnici apod. Ptali se dětí a děti se aktivně do rozhovorů zapojovaly. Bylo vidět, že je téma zajímá. Zdravotníci si s dětmi také povídali například o tom, jak se zachovat, když se o něco popálíme, nebo jaké vytočit číslo, když potřebujeme zavolat lékařskou pomoc a podobně.  Zdravotníci si potom pro děti a jejich plyšové kamarády připravili různé ordinace, které děti mohly se svými nemocnými plyšovými kamarády postupně navštívit a plyšáčky nechat ošetřit. Každé z dětí si tak mohlo vyzkoušet, jak se správně chovat u lékaře, že je slušné například pozdravit a také umět poděkovat a rozloučit se. Každý pacient byl důkladně vyšetřen a ošetřen a dostal od lékařů náramek se jménem. Děti se také měly možnost seznámit s lékařskými pomůckami, jako například s fonendoskopem, tonometrem, dřevěnou špachtlí, obvazovým materiálem a podobně. Nakonec zdravotníci nafoukli dětem balónky z modrých dezinfekčních rukavic a děti si je potom pomalovaly různými obrázky. To se dětem velmi líbilo. Spoustu obvazového materiálu nechali i zdravotníci dětem v mateřské škole, aby si mohly hrát námětové hry na lékaře. Děti nakonec zdravotníkům poděkovaly a předaly dárečky v podobě květin a voňavých růžiček do koupele.

Lenka Kabelková