17.03.2017 – Vynášení zimy, lidová tradice

Jelikož březen řadíme k jarním měsícům, tak naše děti ze školičky U Dvou sluníček každý den odpočítávají, kolik dní zbývá do toho prvního jarního dne. Děti vědí, že ještě než k nám to vytoužené jaro přijde, je potřeba rozloučit se s paní Zimou. K tomu již každoročně využíváme lidové tradice „Vynášení Moreny“. Děti se celý týden na tuto slávu pečlivě připravovaly, dozvěděly se spoustu informací o této tradici, vyrobily společnou „Morenu“ z tvrdého pečiva a také malé papírové „Morenky“. V pátek 17. března jsme se s dětmi vydali po cyklostezce na Podlesí, kde proběhlo slavnostní vhození „Moreny“ i malých „Morenek“ do řeky Svitavy. Děti vynášení doplnily o tématickou básničku „Zimo, zimo, táhni pryč“ a zazpívaly spoustu jarních písniček za doprovodu Orffových nástrojů. Počasí nám přálo, a tak doufáme, že paní Zima šťastně odplula a nás už čeká jenom pěkné jarní počasí.

Barbora Venclová

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce školičky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.