Svatá Lucie

Jako každý rok 13. prosince slaví svátek všechny Lucie. Proto si děti tuto tradici také připomněly v MŠ U Dvou sluníček. V pátek ráno paní učitelka Jaruška děti seznámila s tradicí, která se váže ke Sv. Lucii. Děti se dozvěděly, že Lucky chodily zahalené v bílém oděvu, na hlavě měly bíle čepce, na nose zobák a obličej měly od mouky. Jejich úkolem bylo kontrolovat přadleny, aby nepředly a jestli některá přadlena zákaz porušila, byla potrestána tak, že jim Lucka prádlo pomačkala. Také Lucky kontrolovaly domácnosti před Vánocemi, zda jsou uklizené.

Sv. Lucie přišla také dopoledne za dětmi na návštěvu. Paní učitelka Lucka se převlékla za Sv. Lucii, povídala si s dětmi o tradici, zkontrolovala, jak děti mají uklízenou třídu, a na závěr dostal každý čokoládový penízek pro štěstí. Na závěr se Lucie s dětmi rozloučila a prý zase přijde příští rok zkontrolovat, jak si děti po sobě uklízí.

Lucie Klapušová